Biznes

Rodzaje listew cenowych i ich zadania

Przyzwyczailiśmy się, że w każdym sklepie są podane ceny, dzięki czemu klient zawsze zna cenę wybranego przez siebie produktu. Nie bez powodu. Regulują to odpowiednie przepisy prawa, które jasno określają, w jaki sposób i gdzie ceny muszą być prezentowane klientom w sklepach detalicznych. Ponadto sklepy dbają o to, aby cenniki prezentowane były przejrzyście, przejrzyście, czytelnie i estetycznie. Cenniki są bardzo pomocne w tym zadaniu. Przedstawiamy najważniejsze rodzaje cenników oraz ich możliwe zastosowania.

 

Obowiązek stosowania listew cenowych

Być może nie każdy pamięta ten czas, ale jeszcze dekadę temu jasna i czytelna informacja o cenie produktu, na przykład na listwach cenowych, nie była wcale normą w sklepach i punktach handlowych, a już z pewnością nie była obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Zmieniło się to dopiero za sprawą ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz.U.2019.178 t.j.) Zapisy tej ustawy stały po stronie kupujących, którzy mają prawnie zagwarantowaną możliwość, by poznać cenę produktu przed jego zakupem. Przed wprowadzeniem stosownych przepisów panowała w tej kwestii duża dowolność. Chociaż praktykę tę stosowały duże sklepy na podstawie zagranicznych doświadczeń, wiele sklepów detalicznych nie przyjęło jeszcze nowych zasad. Wymogły to na nich dopiero odpowiednie przepisy wspomnianej ustawy. W małych sklepach o mniejszym ruchu lub obrotach każdy produkt jest etykietowany oddzielnie. Jest to jednak dość czasochłonne zadanie, które zdecydowanie nie sprawdziłoby się w sklepach o znacznie wyższych obrotach. Dlatego tak popularne są listwy cenowe.

Cechy charakterystyczne listew cenowych

Listwy cenowe zostały dopracowane przez lata użytkowania. Do ich wykonania używa się obecnie nowszych i trwalszych materiałów. Dodatkowo profesjonalna listwa cenowa może być łatwo dostosowana do każdej półki. Odmienny charakter półek wymusił większą elastyczność na producentach materiałów POS, takich jak listwy cenowe. Profesjonalna umiejętność wykonania listew cenowych świadczy również o uwzględnieniu różnych, nawet najbardziej skomplikowanych regałów półkowych. Dzięki temu handlowcy i właściciele sklepów mogą łatwo znaleźć rozwiązania, które estetycznie prezentują ceny, bez martwienia się o złożenie skomplikowanej lub nieodpowiedniej listwy cenowej. Wysokiej jakości listwy cenowe wykonane są z folii PCV, co zapewnia im estetyczny wygląd oraz lepszą trwałość.

Rodzaje listew cenowych

Cenniki są ważną częścią każdego sklepu, niezależnie od branży. Listwy cenowe i metki cenowe można mocować na wiele różnych sposobów, choć największą popularnością cieszą się produkty na klips i samoprzylepne. 

Samoprzylepne listwy cenowe doskonale sprawdzają się w drucianych koszach lub na półkach. Warto wiedzieć, że półki wykonane z innych materiałów lepiej uzupełniają samoprzylepne listwy cenowe. Producenci listew cenowych dbają o to, aby ich jednostki były wyposażone we wszystkie niezbędne zapięcia, dzięki którym ich umieszczenie w sklepie, bezpośrednio na półce będzie łatwe i bezproblemowe. 

Cenowa listwa pozwala jednoznacznie określić i zaprezentować cenę produktów. To z kolei pomaga odpowiednio zorganizować i wyeksponować towar na półkach. Chociaż najczęściej występują w jasnych i przezroczystych odcieniach, te listwy są również dostępne w wielu innych kolorach. Ich dużą zaletą jest możliwość łatwego docinania i dostosowywania listwy cenowej do długości regałów. 

Dlaczego listwy cenowe tak dobrze sprawdzają się w sklepach detalicznych i we wszystkich branżach? Wynika to z ich zalet. Jedną z najważniejszych cech listew cenowych jest łatwe oznakowanie półek cenami i opisami produktów. Ponadto ich montaż jest bezproblemowy i szybki. Można je również zmieniać niezależnie od wielkości sklepu, długości regałów czy półek i indywidualnie dostosowywać do potrzeb. Jest to możliwe dzięki łatwemu cięciu na kawałki o dowolnej długości.

Produkowane przez renomowane firmy POS i produkujące różnorodne wyposażenie oraz materiały promocyjne listwy cenowe wykonane są wyłącznie z wysokiej jakości materiałów i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu sprawdzają się w sklepie przez kilka lat bez pogorszenia jakości. Z cenowych listew należy wybierać tylko produkty wysokiej jakości. Oszczędności z pewnością zmuszą do ich wcześniejszej wymiany ze względu na uszkodzenia i zużycie, co ostatecznie nie będzie tańsze. Listwy cenowe to najlepszy sposób na organizację sklepu oraz atrakcyjną i estetyczną reklamę produktów na sklepowych półkach.

Podobne artykuły
Biznes

Szybszy zwrot z inwestycji: Jak zakup używanej sprężarki może skrócić czas zwrotu z inwestycji w porównaniu z nowym sprzętem?

Biznes

Pomiar emisji i edukacja ekologiczna: Dlaczego jest to istotne dla społeczeństwa

Biznes

Przesyłki drobnicowe z Chin — jaki środek transportu wybrać?

Biznes

Logistyka a transport międzynarodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *