Technologie

Instalacje sprężonego powietrza — co wziąć pod uwagę przy budowie

instalacje-sprezonego-powietrza2

Do zakupu sprężarki powietrza nie można podejść z marszu i bez podstawowej wiedzy na temat systemu, który chcemy stworzyć. Budowanie instalacji sprężonego powietrza wymaga poczynienia przygotowań i stosownych pomiarów. Jest to proces wieloetapowy, do którego warto się przygotować. Dobrym pomysłem jest także zasięgnięcie porady fachowców. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy budowie instalacji sprężonego powietrza oraz jakie parametry są najistotniejsze.

Funkcjonalność instalacji sprężonego powietrza

Instalacje sprężonego powietrza nabierają coraz większego znaczenia w nowoczesnym przemyśle i produkcji. Zakres zastosowania medium, jakim jest sprężone powietrze, stopniowo się poszerza i obecnie służy już nie tylko do zasilania urządzeń pneumatycznych, ale również do wielu innych celów. To pociąga za sobą potrzebę projektowania nowych, funkcjonalnych instalacji sprężonego powietrza. Projektując instalację sprężonego powietrza trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów i czynników, takich jak warunki pracy i przeznaczenie skompresowanego gazu. Ważna jest także liczba odbiorników końcowych, które będą wykorzystywały sprężone powietrze. Pod uwagę należy wziąć również stopień oczyszczenia sprężonego powietrza, który trzeba dostosować do branży i potrzeb konkretnego zakładu pracy. W oparciu o powyższe należy dobrać odpowiedni osprzęt do nowo powstającej instalacji sprężonego powietrza.

Jak dobrać akcesoria do instalacji sprężonego powietrza?

Przy projektowaniu instalacji sprężonego powietrza najważniejsze jest, aby wszystkie elementy składowe dobrać precyzyjnie do potrzeb zakładu. Dzięki temu nowy system zaopatrywania w sprężone powietrze będzie skrojony na miarę potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Jest to ważne, aby osiągnąć możliwie największą wydajność przy jednoczesnej optymalizacji ekonomicznej. Najważniejszymi parametrami wymagającymi analizy przed zaprojektowaniem i stworzeniem systemu sprężonego powietrza jest kontrola ilości, jakości, ciśnienia pracy oraz zużycia w czasie sprężonego powietrza.

Nowoczesna, funkcjonalna i wydajna instalacja sprężonego powietrza powinna posiadać precyzyjnie dobraną sprężarkę powietrza, osuszacze, zbiorniki, filtry oraz rurociągi o odpowiedniej średnicy i materiale wykonania. Należy także określić wymagane przez zakład ciśnienie robocze skompresowanego gazu wykorzystywanego w procesie produkcyjnym. Dzięki temu możliwe będzie dobranie kompresora zapewniającego utrzymanie odpowiedniego ciśnienia sprężonego powietrza. Być może niezbędne będzie wykorzystanie sprężarki wysokociśnieniowej. Każda sprężarka powietrza posiada inne możliwości w zakresie maksymalnego ciśnienia roboczego sprężonego powietrza. Trzeba więc uwzględnić również liczbę odbiorników końcowych i ewentualne spadki ciśnienia na rurociągu.

Dobór rurociągu do instalacji sprężonego powietrza

Wybranie rurociągu o odpowiedniej do danej instalacji średnicy jest kluczowe dla zachowania wymaganego ciśnienia. Dodatkowo rurociąg sprężonego powietrza na całej swojej długości powinien mieć tę samą średnicę, aby uniknąć spadków ciśnienia w odbiornikach końcowych. Dopuszczalne jest wykonanie redukcji jedynie przy zejściach bezpośrednio do głównego rurociągu. Oprócz tego istotne jest również wybranie odpowiedniego materiału, z którego będzie zbudowany rurociąg. Na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji. Rurociągi z tworzyw sztucznych charakteryzują się niską ceną materiału, ale wysoką ceną montażu. Dodatkowo nie sprzyjają one rozbudowie ze względu na zmieniającą się strukturę materiału. Inną możliwością jest wybór rurociągu wykonanego z miedzi. Materiał ten jest dość drogi, a montaż wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Przy projektowaniu rurociągu instalacji sprężonego powietrza do wyboru jest również stal ocynkowana, która charakteryzuje się umiarkowaną ceną materiału. Jednak montaż pochłania zdecydowanie więcej czasu i wymagane jest dodatkowe uszczelnienie wszystkich łączonych elementów. Kolejną możliwością jest wykonanie rurociągu w instalacji sprężonego powietrza z aluminium, który jest drogim materiałem, ale jego montaż jest wyjątkowo szybki. Ponadto aluminiowy rurociąg gwarantuje pełną szczelność instalacji, wyklucza powstawanie korozji oraz jest łatwy w rozbudowie. Ostatnią z możliwości jest wykorzystanie rur stalowych, które są najmniej polecane przez specjalistów od instalacji sprężonego powietrza. Są wprawdzie najtańszym materiałem, który jednocześnie jest prosty w montażu, jednak proces ten pochłania dużo czasu. Największym zarzutem jest duża podatność na rdzę oraz zanieczyszczanie sprężonego powietrza, a także stopniowe zmniejszanie się średnicy wewnętrznej. Mimo to warto dopasować rozwiązanie precyzyjnie do potrzeb konkretnego zakładu.

źródło: czemar.pl

Podobne artykuły
Technologie

Uzdatnianie powietrza do zastosowań przemysłowych – na czym polega?

Technologie

Wózki paletowe ręczne – jak zadbać o ich długą żywotność?

Technologie

Zbiornik sprężonego powietrza — jaki wybrać do firmy?

Technologie

Jaka metoda cięcia metali jest najbardziej efektywna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *