Wózki paletowe ręczne, czyli tak zwane paleciaki to łatwe w obsłudze i proste pod względem technologicznym urządzenia. Mimo że nie są zaliczane do kategorii wózków, które podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego, warto właściwie o nie zadbać, aby zachować ich jak najdłuższą żywotność. Na co należy zwrócić uwagę?
Korzystanie z urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem
Najważniejszą zasadą pozwalającą na zabezpieczenie stanu technicznego wózków paletowych i długie zachowanie ich we właściwej formie, jest najzwyczajniej korzystanie z nich zgodnie z ich przeznaczeniem. Samodzielne wprowadzanie modyfikacji, przeciążenie czy używanie do innych celów, aniżeli te wymienione w instrukcji obsługi, może zakończyć się uszkodzeniem sprzętu. Oczywiście późniejsza, ewentualna naprawa paleciaków będzie generowała dodatkowe koszty.
Nadzorowanie stanu technicznego kół
Prosta konstrukcja ręcznych wózków paletowych, powinna skłaniać nas do większego zwracania uwagi na niewielkie szczegóły oraz na każdą część takich urządzeń. W tym m.in. na koła odpowiadające za bezpieczne ich poruszanie.
Tak samo jak pozostałe elementy, tak i koła mogą z czasem ulec starciu. Trzeba je wówczas wymienić na nowe, co pozwoli na możliwość dalszego użytkowania. Niestety, ale w trakcie każdego dnia pracy koła zostają narażone na różne urazy mechaniczne. Dlatego powinno się regularnie kontrolować ich stan, jak również usuwać na bieżąco wszelkie zanieczyszczenia. Zgromadzenie sporej warstwy brudu na kołach może maskować poważniejsze problemy, a mianowicie wybrzuszenia, pęknięcia czy rozwarstwianie.
Regularne uzupełnianie oleju do paleciaka
Odpowiednie dobranie oleju do ręcznego wózka paletowego jest ważną kwestią. Zbyt gęsty płyn może nie dotrzeć do każdego elementu, natomiast zbyt rzadki szybko wyciekać. W obu sytuacjach paleciak zostaje narażony na występowanie awarii. Jak można tego uniknąć?
Po pierwsze konieczne jest dobieranie oleju hydraulicznego do wymogów, jakie zawarł w tej kwestii producent w instrukcji obsługi urządzenia. A jeżeli nie zostało to określone, to gęste oleje należy stosować latem, zimą zaś rzadsze. Ponadto konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu tego płynu minimum co pół roku, a jego uzupełnianie albo wymiany co 12 miesięcy.
Serwisowanie paleciaka
Jeżeli podczas regularnego przeglądu paleciaka zauważymy usterkę, możemy spróbować usunąć ją samodzielnie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto naprawę sprzętu powierzyć specjaliście. Serwisy wózków paletowych ręcznych oferują także często możliwość otrzymania urządzenia zastępczego. Dzięki temu nie będzie trzeba rezygnować z zaplanowanych prac i wszelkie zadania zostaną wykonane zgodnie z harmonogramem.
Podsumowując, warto zauważyć, że właściwa dbałość o wózki paletowe ręczne może zdecydowanie wydłużyć ich żywotność. Istotne jest przede wszystkim użytkowanie ich w zgodzie z przeznaczeniem. Konieczne będzie też regularne sprawdzanie stanu kół czy poziomu oleju. Jeśli w trakcie oględzin paleciaka zauważymy jakąkolwiek usterkę, jej usunięcie warto zlecić profesjonalnemu serwisowi.