BiznesDom i ogród

Jak wybrać optymalny metraż mieszkania?

optymalny-metraz-mieszkania

Metraż mieszkania to jedna z tych kwestii, na które w pierwszej kolejności zwraca się uwagę podczas wyboru nieruchomości. Wraz z układem pomieszczeń przesądza bowiem o wygodzie lokum. Jak więc dopasować metraż mieszkania? Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, by wielkość nieruchomości była odpowiednia?

Optymalny metraż – czy duże mieszkanie zawsze oznacza lepsze?

 

Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że potencjalni nabywcy bacznie przyglądają się metrażowi mieszkania i starają się jak najlepiej dopasować go do swoich potrzeb. Nie chcą bowiem przepłacać za nieużywaną przestrzeń. Co więcej, duże mieszkanie jest nie tylko droższe w zakupie, ale również generuje wyższe koszty wykończeniowe i eksploatacyjne. Dlatego nie w każdym przypadku będzie uznawane za lepsze.

Wiele osób decyduje się na mniejsze mieszkanie nie tylko ze względu na ograniczone możliwości finansowe. Po prostu na danym etapie życia nie potrzebują dużego metrażu. Gdy lokum przestanie zadowalać użytkownika, może on je wynająć lub odsprzedać z zyskiem. Pozwoli to przynajmniej częściowo sfinansować większą nieruchomość, która będzie lepiej odpowiadać aktualnym potrzebom.

Oczywiście nie każdego stać i na takie rozwiązanie. Dla wielu osób zakup już jednej nieruchomości to ogromne wyzwanie. Wówczas kwestia dopasowania metrażu jest jeszcze bardziej złożona. Pod uwagę należy bowiem wziąć nie tylko aktualne potrzeby, ale i przyszłe. Jak dobrze wybrać powierzchnię mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

Metraż mieszkania – co wziąć pod uwagę? Powierzchni odpowiednia dla singla

 

Dostępne na rynku mieszkania na sprzedaż bez pośredników charakteryzują się dużą różnorodnością pod względem metrażu. Wybierać można zarówno spośród niewielkich kawalerek, jak i apartamentów mieszczących kilkuosobową rodzinę. Żeby jednak wybrać odpowiednią powierzchnię, należy wziąć pod uwagę:

  • aktualną liczbę domowników,
  • styl życia domowników,
  • potrzeby mieszkańców,
  • plany na przyszłość.

Osoby mieszkające same najczęściej nie potrzebują dużej przestrzeni. Dlatego zwykle wybierają kawalerki o metrażu ok. 30 mkw. z aneksem kuchennym i łazienką. Dla części singli takie mieszkanie może się jednak okazać zbyt małe. Żeby oddzielić strefę prywatną od strefy, w której przyjmuje się gości, potrzeba bowiem dwóch pokoi – jednego pełniącego funkcję salonu i drugiego, który będzie sypialnią.

Dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 35-45 mkw. zapewni wygodę i będzie odpowiednie dla osoby, która lubi spędzać czas w domowym zaciszu. Natomiast singiel, który więcej czasu przebywa na mieście, może z powodzeniem zdecydować się na kawalerkę.

Nowe mieszkania – jaki metraż dla pary i rodziny z dziećmi?

 

Jeśli w mieszkaniu mają przebywać dwie osoby, kawalerka najprawdopodobniej będzie zbyt mała. O wiele lepszym wyborem jest dwupokojowe mieszkanie o powierzchni min. 35-45 mkw. W jednym pokoju można będzie urządzić salon, a w drugim – sypialnię. Jeśli para pracuje zdalnie lub zamierza powiększyć rodzinę, wówczas w mieszkaniu powinien znajdować się jeszcze jeden pokój, który będzie można zaaranżować na gabinet lub pokój dziecięcy. Metraż lokum powinien wynosić wówczas min. 45-55 mkw.

Z kolei w przypadku rodziny 2+2 za optymalne uznaje się mieszkanie o powierzchni min. 70-80 mkw. Taki metraż zapewnia każdemu mieszkańcowi swobodę i prywatność, a jednocześnie pozwala na przyjmowanie gości. W mieszkaniu oprócz salonu, kuchni, sypialni i pokojów dziecięcych mogą znajdować się dwie łazienki (lub toaleta plus łazienka), co zapewnia wysoki komfort mieszkania.

Im większa liczba domowników i im więcej czasu członkowie rodziny spędzają w domu (np. pracując, ucząc się lub po prostu odpoczywając), tym większy metraż powinno mieć mieszkanie. Przy wyborze powierzchni warto również wziąć pod uwagę przyszłe potrzeby rodziny. Jeśli domownicy w najbliższym czasie planują potomstwo, należy je uwzględnić w szacunkach. W przeciwnym razie dostępna przestrzeń szybko okaże się niewystarczająca.

źródło: slawbud.pl

Podobne artykuły
Biznes

Szybszy zwrot z inwestycji: Jak zakup używanej sprężarki może skrócić czas zwrotu z inwestycji w porównaniu z nowym sprzętem?

Biznes

Pomiar emisji i edukacja ekologiczna: Dlaczego jest to istotne dla społeczeństwa

Biznes

Przesyłki drobnicowe z Chin — jaki środek transportu wybrać?

Biznes

Logistyka a transport międzynarodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *