BiznesTechnologie

Jak zaprojektować instalację sprężonego powietrza

olej-do-sprezarek

Projekt instalacji sprężonego powietrza to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy. Niezbędna jest ona nie tylko w zakresie wykorzystania i dostarczania sprężonego powietrza. Ważne jest także, aby orientować się w rynku kompresorów i rozwiązań zaopatrujących w sprężone powietrze. Tylko takie połączenie pozwoli zaprojektować instalację sprężonego powietrza w sposób wydajny i oszczędny. Bywa jednak, że zakład nie posiada specjalistów z tego zakresu. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy, jak zaprojektować instalację sprężonego powietrza i gdzie szukać porady.

Cechy dobrze zaprojektowanej instalacji sprężonego powietrza

Zaprojektowanie i stworzenie od podstaw dobrze funkcjonującej instalacji sprężonego powietrza nie jest łatwym zadaniem. Najlepszym punktem wyjścia będzie określenie cech, które powinna posiadać nowa instalacja sprężonego powietrza. Dwie podstawowe i najważniejsze to z pewnością wydajność i oszczędność. Wszystkim przedsiębiorcom zależy na tym, aby pracować bez zakłóceń i nie doświadczać przerw w dostawach sprężonego powietrza czy spadków ciśnienia. Jednocześnie istotny jest aspekt ekonomiczny, który pozwoli na taką konfigurację i ustawienie wszystkich urządzeń, aby zużycie energii i jednocześnie rachunki za prąd były możliwie jak najniższe. Wbrew pozorom nie są to nieosiągalne marzenia. Dobrze zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza, dzięki optymalizacji, może być zarówno wydajna, jak i oszczędna. 

Planując instalację należy także uwzględnić liczbę odbiorników końcowych oraz ich rozstawienie w zakładzie tak, aby nie narażać poszczególnych stanowisk na wspomniane już spadki ciśnienia czy zastoje w dostawie sprężonego powietrza. Pod tym kątem należy więc dobrać sprężarki. Trzeba zadbać o to, aby moc kompresorów była wystarczająco duża do zaopatrzenia zakładu w sprężone powietrze jednak nie zbyt duża, żeby nie generować niepotrzebnych kosztów.

Z czego musi się składać instalacja sprężonego powietrza?

Każda instalacja sprężonego powietrza musi być dostosowana do specyfiki zakładu i jego potrzeb. W związku z tym każdy projekt może wymagać zastosowania innych urządzeń, akcesoriów i rozwiązań. Jednak układy sprężonego powietrza mają wspólne elementy oraz wykorzystują podobne maszyny, niezależnie od specyfiki pracy. 

Z pewnością, żadna instalacja sprężonego powietrza nie może się obyć bez sprężarki, najlepiej wraz z systemem regulacji i nadzoru. Wybór konkretnego urządzenia jest uzależniony od branży, w jakiej będzie wykorzystywana oraz charakteru jej pracy. Równie ważne, co kompresor, są także urządzenia służące do uzdatniania sprężonego powietrza. Mogą to być separatory cyklonowe, filtry czy osuszacze chłodnicze lub adsorpcyjne. Ponadto warto uzupełnić projektowaną instalację sprężonego powietrza o zbiornik ciśnieniowy, który będzie służył do magazynowania rezerwy sprężonego powietrza. Pozwoli to uniknąć spadków ciśnienia w układzie, a także zapobiegnie każdorazowemu włączaniu się sprężarki przy poborze niewielkich porcji medium. Kwestią wymagającą indywidualnego rozpatrzenia jest ewentualna pojemność takiego zbiornika. Na koniec należy koniecznie zadbać o dobór systemu dystrybucji sprężonego powietrza, czyli rurociąg. Tutaj niezbędne jest dobranie odpowiedniego przekroju rur tak, aby nie występowały straty ciśnienia w przesyłanym medium.

Gdzie szukać pomocy i doradztwa przy projektowaniu instalacji sprężonego powietrza?

Wiele elementów i decyzji związanych z projektowanym systemem sprężonego powietrza wymaga wiedzy i indywidualnych obliczeń wynikających ze specyfiki pracy zakładu czy branży, w której działa. Dlatego też często niezbędne jest zasięgnięcie fachowej opinii. Gdzie jej szukać? Z pewnością fora internetowe i samozwańczy eksperci nie są najlepszym źródłem specjalistycznej wiedzy. Warto jednak skorzystać z usług firm doradczych oraz przedsiębiorstw zajmujących się kompleksową obsługą instalacji sprężonego powietrza. Wiedza tych fachowców jest nie tylko szeroka, ale też aktualna. Dlatego z pewnością pomogą w dobrze najnowocześniejszych i optymalnych rozwiązań dla konkretnego zakładu.

Podobne artykuły
Technologie

Uzdatnianie powietrza do zastosowań przemysłowych – na czym polega?

Biznes

Szybszy zwrot z inwestycji: Jak zakup używanej sprężarki może skrócić czas zwrotu z inwestycji w porównaniu z nowym sprzętem?

Biznes

Pomiar emisji i edukacja ekologiczna: Dlaczego jest to istotne dla społeczeństwa

Technologie

Wózki paletowe ręczne – jak zadbać o ich długą żywotność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *