Dom i ogród

Dlaczego na ścianie pojawia się grzyb?

osusznaie-pomieszczeń

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny powstawania na ścianach wykwitów pleśniowych i grzybów? Warto wiedzieć, że wspomniane mikroorganizmy najlepiej rozwijają się w środowisku o wysokiej wilgotności i umiarkowanej temperaturze. W artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego na ścianie pojawia się grzyb.

Grzyb na ścianie – problem osób mających zawilgocone nieruchomości

Zalanie mieszkania czy domu, a także innej nieruchomości, może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami. Jedną z nich jest pojawiający się grzyb na ścianie. Namnażające się mikroorganizmy, które uszkadzają powierzchnię ściany, pojawiają się w wyniku silnie zawilgoconego powietrza, a także z powodu niezbyt wysokiej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Chodzi przede wszystkim o duże powierzchnie o sporej kubaturze z nieprawidłową wentylacją bądź też bez zamontowanego systemu wentylacji. To nieruchomości, w których mogło dojść do zalania bądź też panuje silne zawilgocenie powietrza. Wyżej wymienione sytuacje to przyczyna pojawienia się grzyba na ścianie. Początkowo są to niewielkie wykwity, które zaczynają rozwijać się, szczególnie gdy właściciel nieruchomości nie dba o to, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu.

Rozwijający się grzyb na ścianie to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w pomieszczeniu zaatakowanym przez mikroorganizmy namnażające się z powodu wilgoci i niskiej temperatury. Grzyb na ścianie może spowodować rozwój astmy, a także uszkodzenie układu oddechowego.

Skraplanie się wilgoci w miejscu występowania mostków termicznych 

Właściciele nieruchomości, w których na ścianach wewnątrz pomieszczeń występują tak zwane mostki termiczne spowodowane brakiem docieplenia muru, mogą zaobserwować pojawienie się wykwitów grzybnych. Tego typu problem dotyczy zarówno mieszkań w kamienicach, w budynkach starszego typu, jak i nowoczesnych apartamentowcach tworzonych niezgodnie ze sztuką budowlaną. Brak docieplenia muru powoduje, że na styku powierzchni ściany z otoczeniem zaczyna dochodzić do zjawiska skraplania się wilgoci. Taki problem zaowocuje powstawaniem wykwitów grzybnych i pleśniowych w pomieszczeniach.

Miejsca, gdzie nie ma docieplenia muru wyróżniają się podwyższoną wilgotnością. Bardzo łatwo przylegają do nich cząsteczki organiczne w postaci kurzu czy tłuszczu. To doskonałe warunki do rozwoju pleśni, a także grzybów. Osadzające się na takim podłożu zarodniki pleśni zaczynają wytwarzać grzybnię, która systematycznie wrasta w ścianę, powodując obumieranie starych komórek i namnażanie się nowych substancji organicznych, będących doskonałym podłożem do rozwoju kolejnych mikroorganizmów.

Grzyb na ścianie w budynkach pozbawionych izolacji wewnętrznej

Wielkim problemem właścicieli budynków pozbawionych izolacji wewnętrznej, może być grzyb na ścianie, który prowadzi do uszkodzenia powierzchni ścian. W miarę rozwoju kolonii pleśni, pojawia się także wyższy stopień absorbowania wilgoci bytowej unoszącej się z prądami konwekcyjnymi powietrza. W konsekwencji zwiększa się zakres oddziaływania pleśni na ścianę, a warunki mieszkaniowe zaczynają ulegać dramatycznemu pogorszeniu. Najlepszym rozwiązaniem tej niekorzystnej sytuacji jest jak najszybsze ocieplenie ściany. Nieocieplone rury wodociągowe również mają wpływ na kondycję powierzchni ścian, które tworzą mostki termiczne. Ich otulenie usuwa problem grzyba na ścianie. Przyczyną utrzymywania się wykwitów grzybnych na ścianie jest także zaciek czy wadliwie działająca instalacja wodno-kanalizacyjna czy też niewłaściwe odprowadzanie wód deszczowych. Wszelkiego typu podcieki spowodowane brakiem lub złym wykonaniem okapów, nieprawidłowym spadkiem połaci dachowych, powierzchni tarasów czy balkonów bądź też brakiem konserwacji instalacji odprowadzających wodę, również może przyczynić się do pojawienia się grzyba na ścianie.

Grzyb na ścianie to nie tylko defekt wpływający na mniejszą wartość wizualną nieruchomości. Z problemem tym można walczyć doraźnie poprzez zastosowanie metody ozonowania. Jednakże należy pamiętać o tym, że jeśli w nieruchomości w dalszym ciągu nie usunie się podstawowej przyczyny pojawienia się grzyba na ścianie to doraźne sposoby walki z nim nie przyniosą spodziewanych efektów.

Podobne artykuły
Dom i ogród

Co można wrzucać do kontenerów na odpady budowlane?

Dom i ogród

Wyburzanie obiektów budowlanych — co jest potrzebne?

Dom i ogród

Fontanny do ogrodu - nowoczesne rozwiązanie dla Twojego podwórka

Dom i ogród

Jak przygotować ogród na instalację systemów automatycznego nawadniania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *