Dom i ogródLifestyle

Podpowiadamy, jak na stałe pozbyć się pluskiew domowych

rozmnazania-pluskwy-domowej

Osoby, które zauważyły w mieszkaniu obecność pluskiew domowych, często zastanawiają się, w jaki sposób skutecznie pozbyć się tych szkodników i zabezpieczyć lokum przed ich ewentualnym powrotem. W tym celu warto poznać jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na wyeliminowanie pluskwy domowej. 

Wygląd, warunki bytowania i rozmnażanie pluskwy domowej 

Problem pluskiew w mieszkaniu może pojawić się nagle i dość przypadkowo. Często przyczyną jest przechowywanie starych tapczanów, mebli tapicerowanych, obrazów czy zużytych materaców. Wszystkie te przedmioty są ulubioną lokalizacją pluskwy domowej

Łacińska nazwa tego owada to Cimex lectularius. Ten spłaszczony owad o długości około 5 mm ma brązowo-czerwony odwłok i owalny kształt ciała. Należy do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Pluskwy domowe często są mylone z kleszczami lub innymi owadami biegającymi. Nie mają skrzydeł i nie potrafią skakać, ale dobrze wspinają się po powierzchniach poziomych i pionowych, w tym murach oraz ścianach. Pluskwa domowa może przeżyć bez pożywienia nawet do 140 dni –  w przypadku larw i 550 dni w stanie hibernacji u dorosłych osobników. Szybki proces rozmnażania pluskwy domowej powoduje błyskawiczne kolonizowanie owadów w domu lub mieszkaniu. W zależności od panujących warunków atmosferycznych i przy sprzyjającej temperatury pokojowej, dorosła samica może złożyć do 500 jaj w ciągu całego swojego życia, z okresem wylęgu do 7 dni. 

Oprysk – dawniej stosowana metoda walki z owadami 

Szybki cykl rozmnażania pluskwy domowej i odporność tych owadów na brak naturalnego żywiciela, czyli organizmu człowieka lub zwierząt domowych, to jedne z głównych powodów, dla których warto pozbyć się pluskwy domowej. Proces tępienia owada należy rozpocząć jak najszybciej, dobierając efektywne środki przeznaczone do tego celu. W marketach i ogólnodostępnych sklepach z chemią budowlaną znajdują się preparaty na pluskwy domowe. Jednak ich stężenie jest niskie, ponieważ nie może ono zagrażać zdrowiu i życiu człowieka, a także zwierząt domowych. Dlatego też skuteczność działania domowych preparatów na pluskwy jest znikoma i nie rozwiąże problemu ich dalszego namnażania się. Warto wspomnieć także o tym, że wiele firm zajmujących się usługami dezynsekcji, wykorzystywało w przeszłości metodę chemiczną w postaci oprysku, zwanego nierzadko opryskiem szczegółowym. Metody tej nie można było stosować w całym mieszkaniu lub domu, a jedynie punktowo. Nie zapewniała ona skutecznego pozbycia się pluskwy domowej, dlatego też oprysk pluskiew musiał być powtarzany kilkakrotnie, aż do skutku. Ta metoda chemiczna nie była zbyt bezpieczna zarówno dla osób znajdujących się w lokalu, jak i zwierząt domowych. 

Skuteczne sposoby walki z pluskwą domową –  zamgławianie ULV 

Nowoczesne metody walki z pluskwą domową  polegają na zamgławianiu owadów przy pomocy koncentratu biobójczego zmieszanego z wodą w odpowiedniej proporcji. Powstała w ten sposób zimna mgła rozprowadzana jest przy pomocy specjalistycznego narzędzia, którym jest zamgławiacz. To profesjonalny generator mgły, dzięki któremu rozpylana, zimna chmura dociera do wszystkich zakamarków będących potencjalnymi siedliskami pluskwy domowej. 

Skuteczne w działaniu zamgławianie ULV jest bezpieczną i szybką metodą walki z pluskwą domową.  W przeciwieństwie do oprysku szczegółowego, można zastosować ją w całym mieszkaniu. Zamgławianie ULV polega na zastosowaniu skoncentrowanych preparatów insektobójczych na pluskwy. To zamgławianie na zimno pluskwy pozwala wytępić owady dorosłe. Dodatkowo można użyć także pary wodnej o wysokiej temperaturze, w celu pozbycia się jaj znajdujących się w gniazdach pluskwy domowej

Powszechnie wykorzystywane przez firmy świadczące usługi dezynsekcji zamgławianie pluskwy domowej uniemożliwia dalsze namnażanie się tych owadów. W trakcie zamgławiania krople preparatu osiągają wielkość około 20 mikrometrów, co pozwala dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, gdzie bytuje pluskwa domowa. 

Efektywnym sposobem pozbycia się pluskwy domowej jest zastosowanie zamgławiacza ULV. To urządzenie służące do rozpylania zimnej chmury zawierającej wodę i koncentrat insektobójczy o maksymalnym stężeniu. 

źródło: Derato.pl

Podobne artykuły
Lifestyle

Spacer po Krupówkach – co warto zobaczyć?

Lifestyle

Kultura zakupów w Polsce a chiński asortyment: preferencji zakupowych polskich konsumentów i dostosowywanie oferty hurtowni do lokalnych oczekiwań

Dom i ogród

Wyburzanie obiektów budowlanych — co jest potrzebne?

Dom i ogród

Fontanny do ogrodu - nowoczesne rozwiązanie dla Twojego podwórka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *