Zdrowie i uroda

Podpowiadamy, kiedy zgłosić się na USG stawu łokciowego (łokcia)

usg-lokcia

Diagnostyka układu kostnego najczęściej obejmuje badanie RTG. Jednak niektórzy pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że badanie to jest dalekie od ideału – zarówno pod względem dokładności obrazowania, jak i bezpieczeństwa dla zdrowia chorego. Jaka jest więc alternatywa? W diagnozowaniu schorzeń szkieletu doskonale sprawdza się USG ortopedyczne. Dotyczy to każdego jego elementu, również stawu łokciowego. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się na USG stawu łokciowego oraz jakie korzyści niesie za sobą badanie.

Zalety USG ortopedycznego

Jak już wspomnieliśmy, w diagnostyce schorzeń i dolegliwości ortopedycznych lekarze najczęściej wykorzystują badanie RTG, czyli popularne zdjęcie rentgenowskie. Metoda ta, choć znana i stosowana od dawna, jest daleka od ideału. Przede wszystkim badanie to pozwala na obrazowanie wyłącznie struktur kostnych, bez możliwości zbadania tkanek miękkich otaczających staw. Dodatkowo w czasie prześwietlenia rentgenowskiego pacjent zostaje poddany promieniowaniu. Wprawdzie jego dawka jest niewielka, jednak częste powtarzanie badania nie jest wskazane. Również ze względu na dawkę promieniowania jego wykonanie jest zabronione u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Żadne z tych przeciwwskazań nie dotyczy badania USG stawów. Jest ono całkowicie bezpieczne i nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na zdrowie badanego. Z tego powodu może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez konieczności zachowywania odstępu czasowego. Nic nie stoi również na przeszkodzie wykonania USG ortopedycznego u kobiet w ciąży lub w czasie laktacji. Dodatkowo badanie ultrasonograficzne daje możliwość zobrazowania nie tylko struktur kostnych, ale również sąsiadujących z nimi tkanek, takich jak ścięgna, więzadła czy torebki stawowe. Tym samym diagnostyka jest dużo dokładniejsza i bardziej precyzyjna.

Dlaczego warto poddać się USG stawu łokciowego (łokcia)?

Oprócz wymienionych już zalet badania USG stawu łokciowego, należy także wspomnieć o możliwości przeprowadzenia badania w ruchu. Oznacza to, że USG łokcia jest badaniem dynamicznym, czyli pozwala na bieżąco śledzić procesy i zmiany zachodzące w stawie w czasie ruchu. Podczas badania następuje zmiana pozycji i ułożenia stawu. Lekarz bada staw w pozycji wyprostowanej, zgiętej, a także po odwróceniu i nawróceniu całego przedramienia. W czasie USG stawu lekarz ocenia także tkanki miękkie, czyli ścięgna, mięśnie, więzadła, jak również jamę stawu, torebkę stawową łokciową, kaletki oraz nerwy.

Staw łokciowy jest dość łatwy do diagnozowania przy użyciu badania ultrasonograficznego. Przy jego pomocy lekarz z łatwością może ocenić uszkodzenie stawu, zerwanie ścięgna mięśnia dwugłowego lub innego mięśnia ramienia czy przedramienia. Ponadto w czasie badania USG łokcia można zobrazować wysięk wewnątrzstawowy, jeśli taki występuje. Przy tym badanie trwa stosunkowo krótko, nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań i jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy zgłosić się na USG stawu łokciowego (łokcia)?

Wykonanie każdego badania diagnostycznego poprzedzone jest występowaniem pewnych objawów czy dolegliwości, które mogą sugerować problemy chorobowe. Tak samo ma się sytuacja z USG stawu łokciowego (łokcia). Badanie to jest często stosowane do oceny zdiagnozowanych już zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu łokciowego. Oprócz tego USG stawu łokciowego wykonuje się przy diagnostyce łokcia tenisisty oraz łokcia golfisty. Jednak najprostszymi objawami, które może zauważyć sam pacjent są niestabilność stawu, wysięki ze stawu, widoczny obrzęk czy zmiany zwyrodnieniowe. 

USG łokcia wykonuje się również jako badanie pourazowe do oceny rozległości doznanego urazu i stanu pourazowego. Zarówno lekarze, jak i pacjenci cenią USG stawu łokciowego, jako badanie służące do monitorowania efektów leczenia, również pooperacyjnego i gojenia urazów. Sprawdza się także doskonale w ocenie postępów rehabilitacji. Ze względu na jego bezbolesność i całkowity brak przeciwwskazań do wykonania to właśnie to badanie powinno być podstawowym narzędziem diagnostycznym przy ocenie stanu stawu łokciowego.

źródło: gabinetusg.com.pl

Podobne artykuły
Zdrowie i uroda

Wybielanie zębów w gabinecie – proces i przygotowanie

Zdrowie i uroda

Dlaczego elastyczność i zakres ruchu są ważne dla zdrowia?

Zdrowie i uroda

Jak przygotować się do skutecznego leczenia uzależnień?

Zdrowie i uroda

Na czym polega fizykoterapia? Najważniejsze rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *