Zdrowie i uroda

Na czym polega fizykoterapia? Najważniejsze rodzaje

fizykoterapia

Zabiegi z zakresu fizykoterapii cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród sportowców. Coraz chętniej korzystają z nich także zwykli ludzie, którzy upatrują w nich szansy na powrót do normalnego funkcjonowania. Na czym właściwie polega fizykoterapia? Jakie są jej rodzaje?

Fizykoterapia – co to? Główne efekty i zalety

 

Fizykoterapia to dziedzina fizjoterapii, która w celach leczniczych wykorzystuje korzystne działanie czynników fizycznych, takich jak prąd, światło czy też ultradźwięki. Wykonywane w jej ramach zabiegi mają głównie charakter przeciwzapalny, przeciwobrzękowy i przeciwbólowy. Pacjenta kwalifikuje na nie lekarz (np. pierwszego kontaktu, ortopeda) lub fizjoterapeuta. W każdym z przypadków specjalista przeprowadza wnikliwe badanie i wywiad, co pozwala optymalnie dobrać metodę leczenia.

Zabiegi z zakresu fizykoterapii nie tylko uśmierzają ból, ale również usprawniają działanie mięśni po przebytych urazach i operacjach. Dzięki nim osiągają one maksymalną sprawność, co przekłada się na poprawę komfortu życia.

W zależności od wykorzystywanego czynnika fizycznego i indywidualnej reakcji organizmu pacjenta można spodziewać się odmiennych rezultatów. Niemniej przyjmuje się, że fizykoterapia:

  • przyspiesza procesy odnowy,
  • stymuluje układ odpornościowy i pobudza go do walki ze stanami zapalnymi i obrzękami,
  • usprawnia mikrokrążenie,
  • przyspiesza gojenie urazów,
  • regeneruje tkanki,
  • przyspiesza metabolizm wewnątrzkomórkowy,
  • działa przeciwobrzękowo.

Ponadto, fizykoterapia często jest wykorzystywana jako kuracja pomocnicza w leczeniu urazów u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Stosuje się ją także, by zniwelować dolegliwości wywołane przez zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie.

Rodzaje fizykoterapii – klasyfikacja na podstawie rodzaju czynnika zewnętrznego

 

Fizykoterapia obejmuje wiele różnorodnych zabiegów. W zależności od wykorzystywanego czynnika zewnętrznego w jej ramach można wyodrębnić m.in.:

  • laseroterapię – w jej przypadku wykorzystuje się niskoenergetyczne lasery biostymulujące, które emitują promieniowanie świetlne z zakresu zarówno światła widzialnego, jak i podczerwieni. Laseroterapia uśmierza ból, regeneruje tkanki i zmniejsza obrzęki. Jej największym atutem jest fakt, że nie wywołuje skutków ubocznych. Nie każdy jednak może z niej korzystać, w tym m.in. kobiety w ciąży, epileptycy i osoby z chorobami nowotworowymi,

 

  • sonoterapię (fonoterapię) – czyli terapię ultradźwiękami. W jej przypadku stosuje się drgania mechaniczne o różnej częstotliwości (800-24000 kHz). Mikromasaż wykonywany przy pomocy specjalnej głowicy, która rozgrzewa tkanki i poprawia krążenie. Łagodzi ból, regeneruje i rozluźnia,

 

  • magnetoterapia – w jej ramach do leczenia stosowane jest pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Działa ono przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zabieg oddziałuje nie tylko na konkretny punkt, ale większą powierzchnię ciała,

 

  • krioterapia – w jej ramach wybrany obszar ciała jest poddawany działaniu bardzo niskiej temperatury (mniej niż 100 st. Celsjusza) przez krótki czas (nie więcej niż trzy minuty). W tym celu najczęściej wykorzystuje się dwutlenek węgla lub parę ciekłego azotu. Zabieg działa przeciwbólowo. Pobudza transport tlenu do mięśni, a nawet poprawia komfort snu,

Żeby fizykoterapia przyniosła zakładane rezultaty, należy wykonać serię zabiegów. Dokładną liczbę i częstotliwość ustala się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wiele zależy od stanu klinicznego pacjenta oraz indywidualnych predyspozycji organizmu do regeneracji. Między poszczególnymi seriami zabiegowymi należy zachować odstęp (np. sześciotygodniowy), tak aby dobrze przyjrzeć się efektom fizykoterapii. Niektóre z nich są bowiem zauważalne dopiero po upływie kilku tygodni od zakończenia serii.

Istotne jest również miejsce, w którym pacjent poddaje się zabiegom. Powinno to być profesjonalne centrum rehabilitacji i fizykoterapii, które dysponuje nie tylko wykwalifikowanym personelem, ale i nowoczesnym sprzętem. To gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa przeprowadzany zabiegów, a także fachowej opieki.

źródło: crsrehabilitacja.pl

Podobne artykuły
Zdrowie i uroda

Czym jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)? Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie i uroda

Fala uderzeniowa w fizjoterapii - Jakie schorzenia można leczyć tą metodą

Zdrowie i uroda

Wkładki ortopedyczne dla osób starszych - Poprawa komfortu i mobilności

Zdrowie i uroda

Wybielanie zębów w gabinecie – proces i przygotowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *