Lifestyle

Jak przygotować dziecko dziecko do nauki pływania?

przygotowanie-dziecka-do-nauki-plywania

Wielu specjalistów zaleca, by od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do obcowania z wodą. Umiejętność pływania prędzej czy później zaowocuje w przyszłości, a co najważniejsze, nauka pływania pomaga również wykształcić charakterną postawę u najmłodszych. Niemniej jednak rodzice dość często zwlekają z tym, by zapisać swoje pociechy do szkoły pływania, co ma bezpośredni związek z tym, że nie do końca są oni świadomi tego, jak odpowiednio przygotować dziecko. Tak więc jak można to zrobić?

Kiedy można zacząć naukę pływania?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest idealny moment na to, by zapisać dziecko na naukę pływania. Warto w tym momencie pokreślić fakt, że nasze pociechy pierwsza styczność z nauką pływania miały już w życiu płodowym, więc tak naprawdę woda wcale nie jest im obca. W wodach płodowych dziecko wykonuje pierwsze ruchy i bezpiecznie się w nich unosi, tak więc oczywistym jest fakt, że maleństwo przychodzi na świat z odruchami, które naturalnie będą wspierały jego naukę pływania w zbiornikach wodnych. Warto więc zaznaczyć, że zwykle szkoły pływania nie nakładają surowego limitu odnośnie wieku dziecka, które może rozpocząć uczestnictwo w zajęciach. Niemniej jednak przyjęło się, że w wieku 3 miesięcy jest ten idealny moment na to, by zabrać dziecko pierwszy raz do szkoły pływania i pozwolić mu się oswoić z wodą.

Wybór odpowiedniej szkoły pływania

Oczywiście wiele rodziców zastanawia się, jak przygotować odpowiednio dziecko do nauki pływania, a także jak można tą naukę skutecznie przeprowadzić. Nie da się ukryć, że często rodzice decydują się na samodzielne nauczenie dziecka pływania i poruszania się w wodzie, dzięki temu znacznie mogą zacieśnić się również rodzinne więzy. Niemniej jednak o wiele lepszym sposobem będzie zapisanie pociechy do szkółki pływania. Dlaczego? Otóż zajęcia są tam prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, a co więcej, nieliczne grupy sprawiają, że każdy z instruktorów może poświęcić odpowiednią ilość czasu każdemu dziecku z osobna. Co więcej, zapisanie dziecko na naukę pływania znacznie pomoże mu również nawiązywać pierwsze kontakty i odnajdywać się w znacznie większej grupie osób, niż tylko w towarzystwie rodziców. Z pewnością malec na pewno nie będzie zbytnio tym faktem ucieszony na samym początku, ale warto wiedzieć, że instruktorzy mają również odpowiednie przeszkolenie pedagogiczne, więc są wstanie poradzić sobie nawet z najbardziej grymaśnym maluszkiem. Z upływem czasu i wraz z kolejnymi lekcjami pływania dziecko zacznie przyzwyczajać się do nowego otoczenia, a także robić zauważalne postępy.

Odpowiednie przygotowanie dziecka na pierwszą lekcję pływania

Oczywiście rodzice muszą zadbać o to, by dziecko na pierwszą naukę pływania zostało wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria. Tak więc w pierwszej kolejności rodzice powinni skontaktować się z wybraną szkołą pływania, a także dowiedzieć się, co dziecko ma w ramach lekcji pływania zapewnione. Wówczas można rozpocząć kompletowanie wyprawki pociechy na basen. Rodzice muszą pamiętać przede wszystkim o wygodnym i dopasowanym do dziecka kostiumie kąpielowym, a także niewielkim czepku. Jeśli szkoła pływania nie oferuje dodatkowych, dmuchanych rękawków, wówczas rodzice powinni także w nie wyposażyć swoją pociechę, co zwiększy poziom bezpieczeństwa. Niemniej jednak ważne jest również przygotowanie odpowiedniej wyprawki, z której rodzic będzie mógł skorzystać po zakończonej lekcji pływania. Niezbędny okaże się szampon dla dzieci, a także delikatne mydełko myjące. Woda w basenie jest chlorowana, a przez to może znacznie wysuszyć skórę maleństwa. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednią oliwkę do ciała, którą będzie można maluszka posmarować po prysznicu. Konieczne są również ręczniki oraz ubranka na zmianę.  Rodzice nie muszą zaopatrywać dziecka w okulary do pływania lub zatyczkę do nosa, w początkowym czasie nauki pływania. Gadżety te mogą jednak się przydać na późniejszych etapach, kiedy dziecko będzie mogło się uczyć techniki nurkowania i pływania pod wodą.

Podobne artykuły
Lifestyle

Spacer po Krupówkach – co warto zobaczyć?

Lifestyle

Kultura zakupów w Polsce a chiński asortyment: preferencji zakupowych polskich konsumentów i dostosowywanie oferty hurtowni do lokalnych oczekiwań

Lifestyle

Waporyzator do oleju CBD. O co chodzi?

Lifestyle

Jak wybrać urnę pogrzebową? Czy jej rodzaj ma znaczenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *