Dom i ogród

Klimatyzacja piwnicy na wino – jaki sprzęt wybrać? O czym pamiętać?

Pomieszczenie pełniące funkcję piwnicy na wino powinno być nie tylko dobrze wentylowane, ale również wyposażone w klimatyzację, dzięki której będzie w nim panować stała temperatura. W przeciwnym razie trunek szybko utraci swoją wartość. Na jaki klimatyzator warto się zdecydować w piwnicy na wino? O czym pamiętać, by dobrze wybrać sprzęt?

Piwnica na wino – o co zadbać, aby trunek zachował swoją jakość?

 To, w jaki sposób wino jest przechowywane, ma wpływ na jego jakość i walory smakowe. Największe znaczenie ma temperatura oddziałująca na trunek. Jeśli nie mieści się ona w optymalnym przedziale od 10 do 14 st. Celsjusza, stwarza zagrożenie. Długa ekspozycja na niekorzystne warunki temperaturowe może doprowadzić nawet do tego, że wino się zepsuje.

Oczywiście dzieje się to stopniowo – wraz z upływem czasu wino zaczyna mętnieć. O tym, że jest zepsute, świadczy nie tylko brak klarowności, ale również brzydki zapach po otwarciu butelki. Trunek ma również charakterystyczny kwaśny posmak, który przypomina ocet.

Dla wina zabójcze potrafią być nie tylko zbyt wysokie czy też zbyt niskie temperatury, ale również ich częste i intensywne wahania. Dla jakości trunku znaczenie ma również wilgotność pomieszczenia. Jeśli będzie zbyt niska, może sprzyjać wysychaniu naturalnego korka. Przyspiesza to proces utleniania się wina, który również nie jest dla niego korzystny.

Jeśli chcesz odpowiednio przechowywać wino, nie wystarczy, że zadbasz o odpowiednie warunki. Istotne jest również ich ciągłe monitorowanie i dopasowywanie do aktualnych potrzeb. Trudno tego dokonać na własną rękę. Nawet jeśli zamontujesz termometr i higrometr, systematyczne sprawdzanie wartości będzie uciążliwe. Odpowiednio dobrany klimatyzator zrobi to za Ciebie. Jak więc wybrać właściwy sprzęt?

Klimatyzacja piwnicy na wino – jak dobrać odpowiedni klimatyzator?

 Jeśli piwnica na wino ma spełniać swoje zadanie, nie może w niej zabraknąć klimatyzacji. Odpowiedni system – po pierwsze – sprawi, że w pomieszczeniu będą utrzymywać się właściwe warunki temperaturowe i wilgotnościowe. A po drugie, korzystnie wpłynie na jakość powietrza, która również ma znaczenie dla jakości wina. Naturalny korek chłonie bowiem zapachy z otoczenia. Odpowiedni klimatyzator dodatkowo wesprze system wentylacji w ich usuwaniu, co zapewni jeszcze lepsze warunki do przechowywania trunku.

Na rynku dostępne są różne klimatyzatory, które sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak piwnica na wino. Na jakie aspekty warto jednak zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać sprzęt? Co przesądza o skuteczności urządzenia?

  1. Moc. Żeby klimatyzator był w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę, jego moc musi być dostosowana do wielkości piwnicy na wino. Istnieją różne sposoby obliczania właściwej mocy urządzenia. Żeby szacunki były miarodajne, należy w nich uwzględnić nie tylko metraż lub kubaturę pomieszczenia, ale również rodzaj zastosowanej izolacji czy też liczbę urządzeń, które mogą generować ciepło.
  2.  Funkcja bieżącego monitorowania warunków i dostosowywania do nich parametrów pracy urządzenia. Dzięki wbudowanym czujnikom klimatyzator sam ustali, czy zmieniać parametry pracy czy też nie. Zwalnia to użytkownika z konieczności nieustannego czuwania nad systemem.
  3.  Funkcja cyrkulacji powietrza. Pozwala uniknąć zastojów powietrza, które negatywnie wpływają na jakość wina.
  4.  Konstrukcja pochłaniająca wibracje. Na niekorzyść trunku działają także wszelkiego rodzaju drgania i wibracje. Dlatego spośród dostępnych na rynku modeli warto wybierać te, które mają konstrukcję pochłaniającą wibracje.

Pomieszczenie musi być odpowiednio klimatyzowane i wentylowane, jeśli ma posłużyć jako piwnica na wino. W przeciwnym razie nie zdoła zagwarantować trunkowi odpowiednich warunków do przechowywania. Przy wyborze klimatyzatora pod uwagę należy wziąć nie tylko moc sprzętu, ale także inne kwestie, które przesądzają o tym, że urządzenie sprawdza się podczas chłodzenia piwnicy na wino, takie jak funkcja cyrkulacji powietrza czy też konstrukcja pochłaniająca wibracje. Jeśli nie wiesz, co wybrać, skonsultuj się ze specjalistami. Zyskasz wówczas gwarancję optymalnego doboru sprzętu.

Podobne artykuły
Dom i ogród

Wyburzanie obiektów budowlanych — co jest potrzebne?

Dom i ogród

Fontanny do ogrodu - nowoczesne rozwiązanie dla Twojego podwórka

Dom i ogród

Jak przygotować ogród na instalację systemów automatycznego nawadniania?

Dom i ogród

Dlaczego na ścianie pojawia się grzyb?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *