Technologie

Jaka metoda cięcia metali jest najbardziej efektywna?

ciecie laserowe

Metale o różnych kształtach i rozmiarach towarzyszą nam praktycznie bez przerwy – czy to w środowisku domowym, czy to w profesjonalnych zakładach przemysłowych. Aby dany metal był jednak zdatny do użytku, wcześniej należy go odpowiednio obrobić – w tym pociąć. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, która metoda cięcia metali jest najbardziej efektywna. Tak więc zachęcamy do przeczytania.

Różne metody cięcia metali

Metod cięcia metali jest całe mnóstwo – dziś skupimy się jednak na czterech najważniejszych z nich: tlenowej, plazmowej, wodnej i laserowej. Wymienimy sobie też ich najistotniejsze wady oraz zalety.

Tak więc bez zbędnego przedłużania przechodzimy do omówienia:

Cięcie tlenem

Cięcie metali przy użyciu tlenu sprawdza się doskonale w przypadku metali niskowęglowych i niskostopowych. Do tej metody niezbędne jest uzyskanie ekstremalnie wysokich temperatur (nawet do 1400-1500 stopni). Ogromną zaletą cięcia metali przy użyciu tlenu jest to, że można jej używać… pod wodą. Z tego też powodu metoda ta jest chętne używana przy pracach na przykład przy statkach.

Cięcie plazmą

Cięcie metali przy użyciu plazmy wymaga przygotowania odpowiednich gazów, a ich specyfikacja zależy w dużym stopniu od grubości i stopu danego metalu. Dużym atutem tej metody jest fakt, że przecinane mogą być także metalowe elementy o bardzo wysokim stopniu korozji. Aby cięcie metali przy pomocy plazmy było możliwe, spełnione musi być całe mnóstwo warunków fizycznych – dlatego też metoda ta nie cieszy się ogromną popularnością.

Cięcie wodą

Cięcie metali przy użyciu wody posiada cały ogrom zalet – a największą z nich jest czystość całego procesu, gdyż nie wytwarzają się żadne szkodliwe gazy ani też pyły. Jakość obciętych krawędzi również jest niczego sobie. Za jej pomocą można przecinać materiały, które są bardzo trudne w obróbce – na przykład ceramika czy tworzywa sztuczne.

Zalety i… wady

Wszystkie powyższe techniki cięcia metali mają również trochę wad. Dla przykładu cięcie tlenowe może wywołać spore ilości zabrudzeń oraz korozję, cięcie plazmowe generuje niebezpieczne dla zdrowie gazy oraz dymy, a cięcie wodne wywołuje ogromny hałas, który nieraz przekracza wartość 100 decybeli.

Czy cięcie laserem przewyższa inne metody?

Zostało nam jedynie wspomnieć o cięciu metali laserem, które jest, naszym skromnym zdaniem, najlepszą obecnie dostępną metodą.

Straty w materiale są praktycznie niezauważalne, a praca przebiega bardzo szybko i, przede wszystkim, precyzyjnie. Nic więc dziwnego, że oprócz nas, wiele innych osób również stawia laserową metodę obróbki metali na pierwszym miejscu.

Jej jedyną „wadą” jest jednak dość wysoka cena – choć w porównaniu z niezwykłymi efektami jej wykorzystania, koszt wydaje się być adekwatny do jakości.

Mimo wszystko cięcie laserem metali jest rzadko spotykane w mniejszych przedsiębiorstwach. Dlatego też jeśli planujesz w najbliższym czasie skorzystać z owej metody – rozpocznij swoje poszukiwania wśród tych większych i bardziej rozpoznawalnych firm.

Podobne artykuły
Technologie

Uzdatnianie powietrza do zastosowań przemysłowych – na czym polega?

Technologie

Wózki paletowe ręczne – jak zadbać o ich długą żywotność?

Technologie

Zbiornik sprężonego powietrza — jaki wybrać do firmy?

Technologie

Jak znakować ręcznie przy pracach jednostkowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *