Technologie

Oświetlenie fotograficzne – jakie wybrać?

Oświetlenie fotograficzne

Otworzenie własnego studia fotograficznego z pewnością jest marzeniem wielu aspirujących fotografów. Nie da się ukryć, że większość z nich już na samym początku swojej kariery w tym biznesie, postanawia własne studio otworzyć, a także stara się je odpowiednio zaaranżować. Oczywiście studio fotograficznej jest prawdziwie wyjątkowym miejscem, w którym muszą również panować odpowiednie warunki oświetleniowe. Tak więc jakie oświetlenie fotograficzne do studia warto wybrać?

Lampa studyjna i jej wydajność

Podstawowym elementem oświetlenia fotograficznego jest oczywiście lampa studyjna. Niemniej jednak obecnie na rynku istnieje wiele modeli, więc właściciele studia fotograficznego mogą mieć nie mały problemy z tym, by wybrać ją w odpowiedni sposób. W pierwszej kolejności trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że musi być ona sprzętem niezwykle wydajnym. Oczywiście, bardziej zaawansowani w fotografii mogą stawiać na komplety lamp studyjnych jak np. Quadralite Move X 400 Kit, jednak dla początkujących z pewnością jedna lampa będzie w zupełności wystarczająca. Tak więc w pierwszej kolejności przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na moc lampy, wyrażaną w watach. To właśnie ten parametr powie nam ile prądu będzie pobierać dana lampa. Może być to niezwykle istotne, w przypadku, gdy zajdzie konieczność prowadzenia studia bardziej ekonomicznego i energooszczędnego. Koniecznie trzeba również uwzględnić wartość LUX. Ta wartość poinformuje nas z kolei o tym, z jaką mocą i jasnością mogą pracować dane lampy studyjne i od tego parametru zależy ich wydajność. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że jedna lampa nie jest równa drugiej. W praktyce oznacza to, że mogą one świecić zarówno światłem białym jak i światłem ciągłym. Można oba modele podsumować w ten sposób:

  • w przypadku lamp studyjnych błyskowych jak np. Quadralite Atlas 600 Pro TTL, światło jest o wiele wydajniejsze, jednak wymaga ono również pełnej synchronizacji z aparatem. 
  • w przypadku lamp błyskowych, które świecą światłem stałym, nie wymagają one żadnej reakcji ani od fotografa, ani od modela. Światło jest stabilne i można wykorzystywać go do doświetlania z różnych kierunków. Ten model będzie również o wiele lepszy dla początkującego fotografa.

Dla kogo zestaw lamp studyjnych?

Wspomniane już zostało, że można zaopatrzyć się w cały zestaw lamp studyjnych i że zwykle jest to polecane doświadczonym fotografom. Niemniej jednak może okazać się również, że i początkujące studia będą musiały się w taki komplet wyposażyć. Wszystko zależy bowiem od samy warunków, które panują w studio, a także od pory roku, w której wykonywane są zdjęcia. Tak naprawdę przy świetle dziennym, nawet w pochmurne dni jedna lampa może okazać się całkowicie wystarczająca. Niemniej jednak cały zestaw będzie o wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku kiedy w studio panują niedostateczne warunki oświetleniowe, a większość zdjęć wykonywana jest porą nocną lub późnymi wieczorami.

Czy warto wybrać lampę LED do studia?

Wiele fotografów zastanawia się nad tym, czy warto wyposażyć studio w lampę LED. Okazuje się, że jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż są one wyposażone w przeróżne rodzaje żarówek. Tak więc można dopasować do nich zarówno diody LED, a także i światła halogenowe czy tradycyjne świetlówki. Oczywiście diody LED są ekonomicznym rozwiązaniem, a także sprzyjają ekologii i nie nagrzewają się tak szybko jak tradycyjne świetlówki. Diody LET zapewniają również dość płynną zmianę temperatury barw. Lampy LED mogą być zasilane dodatkowym akumulatorem. Niemniej jednak przy wyborze lampy studyjnej, nawet LED trzeba dodatkowo zadbać o parametr jakim jest temperatura barwowa. Tak więc idealnie sprawdzą się modele, które posiadają zdolność jej regulacji. Co więcej warto upewnić się również, że wybrana lampa do studia posiada dobre odwzorowanie kolorów, a także odpowiednio wysoki współczynnik CRI. Jest to jeden ze wskaźników oddawania barw, w odniesieniu do danego źródła światła i ma on ogromne znaczenie jeśli chodzi o jakość i profesjonalizm zdjęć, które mają być wykonywane w studiu.

źródło: abfoto.pl

Podobne artykuły
Technologie

Uzdatnianie powietrza do zastosowań przemysłowych – na czym polega?

Technologie

Wózki paletowe ręczne – jak zadbać o ich długą żywotność?

Technologie

Zbiornik sprężonego powietrza — jaki wybrać do firmy?

Technologie

Jaka metoda cięcia metali jest najbardziej efektywna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *