Dom i ogród

Ogrzewanie płynnym propanem – ekonomiczne rozwiązanie dla Twojego budżetu

ogrzewanie-domu-gazem

W obliczu wszechobecnych podwyżek i w świetle groźby przerw w dostawie surowców energetycznych każdy szuka rozwiązań, które będą pewne i bezpieczne a jednocześnie nie zrujnują domowego budżetu. Najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla nowo powstających domów jak i dla starszych budynków, jest wybór ogrzewania płynnym propanem. Wyjaśniamy jak zaoszczędzić na propanie i dlaczego to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych.

Zalety ogrzewania propanem

Coraz więcej domostw decyduje się na przejście na ogrzewanie propanem. Jest to spowodowane licznymi zaletami tego paliwa i tej formy ogrzewania domu. Użytkownicy bardzo cenią sobie wygodę, bezobsługowość i bezpieczeństwo użytkowania, a także ekologiczny charakter ogrzewania propanem. Jednak biorąc pod uwagę stale rosnące ceny wszystkich produktów i energii, jeszcze większego znaczenia nabierają względy ekonomiczne. Chcemy oszczędzać na rachunkach, żeby pieniądze przeznaczyć na przyjemności. Wśród wszystkich zalet płynnego propanu zasługuje on na uwagę również przez to, że jest ekonomicznym rozwiązaniem dla każdego budżetu.

Niska cena paliwa to tańsze ogrzewanie

Poszukując taniego ogrzewania w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę paliwa. Ta w przypadku gazu propan jest bardzo niska, zwłaszcza w porównaniu do innych surowców opałowych. Warto także przeanalizować, jak ceny płynnego propanu kształtowały się w ostatnich latach. Stabilność cen pozwala sądzić, że sytuacja ta będzie się utrzymywała. Nic bowiem nie wskazuje na to, aby koszt zakupu gazu propan miał nagle wzrosnąć w stosunku do innych źródeł ogrzewania. 

Zmiany cen płynnego propanu charakteryzuje pewna sezonowość. Niczym się ona nie różni od tej, którą możemy zauważyć w przypadku innych paliw opałowych. Zimą wraz ze wzrostem popytu na opał ceny propanu nieznacznie rosną. Jednak w okolicach wiosny, po zakończeniu sezonu grzewczego, popyt spada, a wraz z nim koszt zakupu płynnego propanu. Warto wykorzystać ten okres niższych cen, aby zaopatrzyć się w większą porcję paliwa opałowego i zmagazynować zapas na kolejny sezon grzewczy.

Większa wydajność opału a oszczędności na ogrzewaniu

Kwestią, na którą znacznie rzadziej zwracamy uwagę, choć błędnie, jest wydajność materiału opałowego. Wydajność oznacza ile paliwa musimy spalić, by otrzymać określoną temperaturę w układzie centralnego ogrzewania. Dlaczego ma to znaczenie, kiedy mówimy o ekonomicznym ogrzewaniu? Ponieważ tanie paliwo, które nie jest wydajne, w perspektywie całego sezonu, okaże się dla nas drogie. Wynika to z tego, że będzie trzeba go spalić dużo więcej, aby utrzymać ciepło w domu. Z kolei drogie paliwo opałowe, które jednak jest wydajne okaże się umiarkowanie ekonomiczne w rozrachunku końcowym, gdyż będzie wymagane spalenie jego mniejszej porcji. 

A jak to wygląda w przypadku gazu propan? Jest to paliwo dość tanie, a jednocześnie bardzo wydajne. Daje to najlepsze zestawienie, a w rezultacie sprawia, że płynny propan jest ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym dla domowego budżetu.

Nowoczesne kotły kondensacyjne na rzecz ekonomicznego ogrzewania

Obecnie w sprzedaży są już wyłącznie nowoczesne kotły kondensacyjne. Nie ma możliwości kupna pieców starszej generacji pozbawionych zdolności kondensacji. Warto jednak wiedzieć z czym to się wiąże dla przeciętnego użytkownika. Zastosowanie zjawiska kondensacji w kotłach gazowych przekłada się na większe oszczędności na ogrzewaniu

Kondensacja to zjawisko skraplania pary wodnej. Dzięki niej możliwe jest odzyskanie części ciepła zmagazynowanego w parze wodnej. Z kolei para wodna o wysokiej temperaturze jest naturalnym produktem ubocznym procesu spalania gazu propan. Zastosowanie zjawiska kondensacji, czyli skraplania pary wodnej, doprowadza do zwiększenia wydajności. Pozyskane w ten sposób ciepło zostaje skierowane do układu centralnego ogrzewania, zmniejszając tym samym ilość spalanego paliwa. W efekcie tego procesu, jako produkt uboczny, uzyskujemy czystą wodę, która może być odprowadzona do kanalizacji. Jednak to, co najważniejsze z ekonomicznego punktu widzenia to fakt, że kondensacja obniża całkowity koszt ogrzewania. Sprawia to, że ogrzewanie propanem jest bezapelacyjnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym.

źródło: lpgdirect.pl

Podobne artykuły
Dom i ogród

Wyburzanie obiektów budowlanych — co jest potrzebne?

Dom i ogród

Fontanny do ogrodu - nowoczesne rozwiązanie dla Twojego podwórka

Dom i ogród

Jak przygotować ogród na instalację systemów automatycznego nawadniania?

Dom i ogród

Klimatyzacja piwnicy na wino – jaki sprzęt wybrać? O czym pamiętać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *