Dom i ogród

Hydroizolacja balkonu – kiedy zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego?

Hydroizolacja-balkonu

Zadbany balkon to ozdoba naszego domu. Prawidłowo wykonane prace wykończeniowe na balkonie i tarasie wiążą się jednak nie tylko z estetyką, ale i bezpieczeństwem – wszystkie pęknięcia na płycie balkonu widać gołym okiem, a konsekwencje usterek budowlanych mogą mieć opłakane skutki. Podczas przygotowywania balkonu warto zatem stosować się do kilu zasad. Jeżeli jednak wykonawca prac popełni błędy, warto zawczasu zadbać o swoje interesy. Pomoże nam w tym ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego.  

 

Pamiętaj o hydroizolacji balkonu

 

Źle wykonana hydroizolacja balkonu i tarasu możemy skutecznie utrudnić przebywanie na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że balkon to zewnętrzna część budynku, która codziennie jest narażona na skutki zmiennej pogody. Najbardziej tego typu konstrukcje cierpią podczas zimy albo w czasie ulewnych deszczy, kiedy na płycie balkonu zalega śnieg albo gromadzi się woda opadowa. Jeżeli balkon jest źle zabezpieczony, podłoga może nie tylko niszczyć się pod wpływem wilgoci, ale i przeciekać. Budując dom, warto zatem zadbać o to, żeby nasz balkon był odpowiednio zabezpieczony przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

 

Skutki złej hydroizolacji balkonu będą widoczne zwłaszcza w okresie niskich temperatur i w czasie pory deszczowej. Żeby uniknąć problemu z przeciekającym murem, zwłaszcza w miejscach łączenia płyty balkonu ze ścianą, podczas prac budowlanych trzeba użyć izolacji podkładu betonowego balkonu.

 

Prace wykończeniowe na balkonie zostały źle wykonane? W wielu przypadkach ten problem da się rozwiązać, trzeba go tylko w porę wykryć, aby przeciekająca woda nie zniszczyła murów przylegających do płyty balkonu. Pamiętajmy, że w przypadku źle zamontowanej folii izolacyjnej albo – co gorsza – jej braku, podczas intensywnych opadów deszczu woda będzie gromadziła się w zagłębieniach pomiędzy ścianą a podłożem balkonu i wnikała w mur, powodując zacieki i erozję tynku. W takim przypadku musimy się liczyć z uszkodzeniami elewacji, a także wilgotnieniem ściany wewnątrz domu, co może doprowadzić do rozwoju pleśni. Większym problemem jest jednak źle zabezpieczony taras, który jest nadbudowany nad inne pomieszczenie – jeżeli podłoga na nim będzie przeciekała, sufit poniżej tarasu będzie wilgotniał, podobnie jak ściany połączone z nim. W takim wypadku warto zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej specjaliście. Rzeczoznawca budowlany oceni jakość wykonanych prac wykończeniowych i ustali, jakie prace remontowe powinien przeprowadzić wykonawca robót.

 

Spadek na balkonie ma znaczenie

 

Wiemy, że płyta balkonu i tarasu jest narażona na zniszczenia zwłaszcza podczas dużych zawilgotnień i w czasie mroźnych zim. Jeżeli podłoga na balkonie została źle wykonana, a podbudowa nie została zabezpieczona, ryzyko rozsadzenia posadzki podczas niskich temperatur jest bardzo duże. Wystarczy nawet niewielka ilość wody, która dostanie się pomiędzy nieszczelne fugi, żeby mróz doprowadził do poważnych zniszczeń. Powodem uszkodzeń jest tu najczęściej nieszczelna hydroizolacja balkonu.

 

Co zrobić, żeby uniknąć pęknięć płyty balkonowej? Eksperci budowlani zalecają, żeby pod płytkami ułożyć zarówno warstwę folii hydroizolacyjnej, jak i zaprawy mineralnej uodpornionej na działanie wilgoci. Gwarancję zabezpieczenia balkonu daje nam szczególnie folia w płynie przygotowana specjalnie do użytku na zewnątrz i izolacja uszczelniająca hydroizolacyjna montowana tuż pod płytkami. Każda z tych metod uodparnia podłoże balkonu na przeciekanie.

 

Wykonawca zadbał o hydroizolację balkonu, ale na płycie po nawet niewielkich opadach deszczu nadal zalega woda, a na styku płyty balkonu ze ścianą pojawiają się uszkodzenia? Być może ekipa budowlana zapomniała o odpowiednim spadku balkonu! Spadek płyty balkonowej ku zewnętrznej krawędzi zapobiega gromadzeniu się wody na posadzce i pozwala uniknąć zawilgotnień i pęknięć warstwy betonowej. Jeżeli obawiamy się, że koszty remontu będą poza naszym zasięgiem, możemy dochodzić swoich praw względem wykonawcy robót budowlanych. W takim przypadku potrzebna będzie nam pomoc rzeczoznawcy budowlanego.

 

Nieprawidłowe połączenie płyty balkonu ze ścianą budynku

 

Wilgoć przedostająca się do wnętrza budynku z balkonu to powszechny problem świadczący o braku zabezpieczenia balkonu. Najczęstszą przyczyną zawilgotnień ściany tuż obok płyty balkonowej jest nieumiejętne połączenie płyt żelbetowych, a zwłaszcza brak uszczelnienia na styku podłoża balkonu i muru, do którego przylega balkon. Pamiętajmy, że właśnie na styku płyty balkonu i ściany dochodzi do największych naprężeń – balkon dobudowany do głównej bryły budynku wciąż „pracuje” i może powodować pęknięcia i ubytki w płycie betonowej. W połączeniach balkonu i muru, tak samo jak w przypadku połączenia podłogi wewnątrz domu ze ścianami, musimy pamiętać o dylatacji. Dzięki dylatacji płyty będą elastyczne, a ich ruch nie będzie powodował niekontrolowanych pęknięć, a co za tym idzie – także wnikania wilgoci w głąb muru.

 

Na szczęście drobne pęknięcia na styku balkonu i wejścia do domu można naprawić. Nie oznacza to jednak, że możemy przymykać oko na nawet najdrobniejsze błędy na budowie. Jeżeli wilgoć z zewnątrz dostaje się do budynku poprzez drobne uszkodzenia balkonu, możemy żądać od wykonawcy naprawienia błędów. Rzeczoznawca budowlany wykona dla nas ekspertyzę budowlaną i pomoże nam uzyskać należną pomoc.

Podobne artykuły
Dom i ogród

Koszty notarialne przy zakupie mieszkanie – ile wynoszą? Za co trzeba płacić?

Dom i ogród

Jakie są różnice między klimatyzatorami Toshiba typu split, multi-split i VRF?

Dom i ogród

Co można wrzucać do kontenerów na odpady budowlane?

Dom i ogród

Wyburzanie obiektów budowlanych — co jest potrzebne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *