Dom i ogród

Odśnieżanie i utrzymanie porządku zimą

odsniezanie-obowiazek

Śnieg i oblodzenie wynikające z zimowej aury mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Dlatego tak istotne jest usuwanie zalegającego śniegu, błota oraz niwelacja lodu zarówno na drogach czy chodnikach, jak i dachach. Jakie są obowiązki właścicieli i administratorów nieruchomości zimą oraz jak można w skuteczny sposób zorganizować prace związane z utrzymaniem porządku podpowiemy w artykule. 

Utrzymanie porządku zimą na chodnikach i drogach — obowiązki wynikające z norm prawnych

Obowiązki w zakresie odśnieżania reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nakłada ona na właścicieli i zarządców nieruchomości usuwania z chodników położonych wzdłuż nieruchomości śniegu, lodu, błota pośniegowego i innych. Chodniki, o których mówi powyższa ustawa, muszą przebiegać przy granicy nieruchomości i być częścią drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszego. Wyjątkiem od tej reguły są chodniki, na których zlokalizowano miejsca postojowe dla samochodów. Także chodniki położone wzdłuż nieruchomości, ale oddzielone od niej pasem zieleni należącym do innego właściciela (np. gminy czy Skarbu Państwa) nie muszą być odśnieżane przez właścicieli/zarządców nieruchomości — w tym przypadku obowiązek spada na zarządcę drogi. 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to jednak niejedyny przepis odnoszący się do obowiązków właścicieli zarządców nieruchomości w zakresie odśnieżania. Ustawa z dnia 04 lipca 2994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli lub zarządców do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu. Dotyczy ona zabezpieczenie nieruchomości w razie wystąpienia warunków zewnętrznych — w tym m.in. opadów śniegu czy wystąpienia oblodzeń. 

Nałożone przez prawo działania są obowiązkowe, a ich nieprzestrzeganie podlega karze grzywny do wysokości 1.500.zł. Co więcej, osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu w wyniku braku realizacji obowiązku odśnieżania chodnika, może zwrócić się do gminy, na terenie której doszło do zdarzenia, o odszkodowanie. Dotyczy to zarówno chodników, które powinny być odśnieżane przez właścicieli nieruchomości leżących wzdłuż ciągów pieszych, jak i zarządców dróg. 

Jakich substancji można stosować do usuwania śniegu i lodu z chodników? Również ta kwestia została uregulowana prawnie. Minister Środowiska w rozporządzeniu w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach, gdzie wskazał chlorek sodu (sól kuchenną) oraz chlorek wapnia jako preparaty służące do usuwania śniegu i lodu z ciągów komunikacyjnych. W rozporządzeniu zezwala się również na stosowanie piachu i żwiru. 

Inne obowiązki związane z utrzymaniem porządku zimą

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczy nie tylko usuwania śniegu i oblodzeń z ciągów pieszych. Istotne, z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest także usuwanie zalegającego śniegu z dachów. Warto pamiętać, że ciężar zalegającego śniegu może być przyczyną uszkodzenia konstrukcji budynku i w konsekwencji katastrofy budowlanej. Dla bezpieczeństwa przechodniów ważna jest także eliminacja wiszących z dachów czy rynien lodowych sopli. 

Wynajem maszyn do odśnieżania

Krótki chodnik — mały kłopot. Co, jeśli do nieruchomości przylega długi odcinek chodnika, a zarządca ma jeszcze obowiązek odśnieżenia ciągów pieszych na terenie nieruchomości, parkingów czy dróg? Warto rozważyć wynajem specjalistycznych urządzeń. W ofercie taki firm znajdziesz zarówno duże ciężarówki, do których montuje się pługi śnieżna, jak i niewielkie koparko-ładowarki, które posłużą do odśnieżania chodników. Firmy wynajmujące maszyny budowlane dysponują także ładowarkami i wywrotkami, które odtransportują zwały zalegającego śniegu w wyznaczone przez gminę miejsce jego składowania. Innym problemem jest zalegający na dachach śnieg i zwisające sople. Tu doskonale sprawdzą się podnośniki koszowe, które umożliwiają bezpieczną pracę na wysokościach. 

żródło: avio-star.pl

Podobne artykuły
Dom i ogród

Koszty notarialne przy zakupie mieszkanie – ile wynoszą? Za co trzeba płacić?

Dom i ogród

Jakie są różnice między klimatyzatorami Toshiba typu split, multi-split i VRF?

Dom i ogród

Co można wrzucać do kontenerów na odpady budowlane?

Dom i ogród

Wyburzanie obiektów budowlanych — co jest potrzebne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *