Lifestyle

Trudne początki start-upów – jak w 5 krokach zwiększyć szansę na dochodowy biznes?

start-up

Genialny pomysł to tak naprawdę dopiero początek drogi do dochodowego biznesu. Aby wizja stała się rzeczywistością, potrzeba ogromu pracy. Korzystanie z wsparcia popłaca. Na rynku nie brakuje przedsiębiorców, którzy skutecznie realizują swoje pomysły. Od ponad 10-ciu lat wspieram start’upy i wiem, że inwestor i pieniądze to nie wszystko. Jak więc przekuć pomysł w dobrze prosperujący biznes?

Start-up – jak zmaksymalizować szanse na sukces?

W początkowej fazie pomysł na start-up to tak naprawdę zbiór niezweryfikowanych hipotez i założeń. Twórca może jedynie przypuszczać, że jego koncepcja sprawdzi się na rynku, jednak stuprocentowej pewności nie ma. Nie oznacza to jednak, że nie może nic zrobić, aby uchronić start-up przed ewentualnym fiaskiem. Jak zmaksymalizować swoje szanse na sukces? Oto pięć praktycznych wskazówek, które zwiększą prawdopodobieństwo powodzenia przedsięwzięcia.

  • Twórz startup w dobrze znanym Ci obszarze

Znajomość branży i rządzących nią praw pozwoli Ci już na wstępie ocenić przydatność pomysłu i ustrzec się przed błędami nowicjusza. Oczywiście na rynku nie brakuje przykładów wizjonerów, które postawiły wszystko na jedną kartę i odniosły sukces bez znajomości danej branży. Niestety, równie tyle – a może nawet więcej – przedsiębiorców poległo na tej strategii. W świecie biznesu ich porażki nie są jednak tak nośnym tematem, jak spektakularne triumfy tych, którym się udało.

  • Daj się poznać już na starcie

Stwórz landing page lub one pager www projektu, nawet jeśli ostateczna wersja produktu lub usługi nie została jeszcze w pełni określona. Nawet najlepszy pomysł nie zda egzaminu, jeśli potencjalni klienci nie będą mieć świadomości jego istnienia.

Umieść na utworzonej stronie www kilka eksperckich artykułów zgodnych z zasadami SEO, a także formularz zapisu do newslettera. W ten sposób Twój pomysł nie tylko zmaterializuje się i zyska ramy, ale także zacznie zbierać pierwsze leady. Landing page lub one pager www to również doskonały sposób, by sprawdzić, czy dana forma produktu (usługi) budzi zainteresowanie potencjalnych klientów.

  • Działaj według planu

Nieskoordynowane działania podejmowane ad hoc najczęściej przynoszą więcej szkód niż pożytku. Dlatego walidację i wdrożenie pomysłu musi poprzedzać opracowanie strategii. Powinna ona określać zarówno krótko-, jak i długoterminowe działania. Poszczególne etapy prac należy realizować krok po kroku, zgodnie z przyjętym harmonogramem, zostawiając tylko mały procent na niespodzianki.

Co ważne, strategia opracowana samodzielnie może nie przynieść zakładanych rezultatów. Twórcy trudno bowiem zdystansować się do własnego pomysłu, co może skutkować przyjęciem niewłaściwych założeń. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalisty. Konsultacje z doradcą biznesowym, mentorką lub coachem pozwolą ustrzec się błędów i rozczarowań. 

  • Nie poddawaj się

Wiele osób rezygnuje z dalszych prac nad pomysłem po pierwszych niepowodzeniach. Warto jednak pamiętać, że pierwsza wizja nie zawsze jest jedyną słuszną. Czasem trzeba ją wyrzucić do kosza, aby powstało coś znacznie lepszego. Nie warto więc kurczowo jej się trzymać, ani też poddawać po pierwszych niepowodzeniach.

Wszelkie porażki i błędy należy rozpatrywać w kategorii szansy na jak najlepsze dostosowanie pomysłu do oczekiwań klientów. Powinny one motywować do dalszych prac, a nie blokować.

  • Stawiaj ambitne cele

Pamiętaj, że start-up ma zmieniać rzeczywistość i sięgać po to, co z pozoru jest nieosiągalne. Dlatego powinien realizować ambitne i angażujące, a jednocześnie jasno określone cele. W przeciwnym razie nie będzie się niczym odróżniać od innych biznesów na rynku.

Tak naprawdę unikalny pomysł jest jednym z wielu elementów, które wpływają na sukces start-upu. Równie ważne determinanty powodzenia przedsięwzięcia to np. znajomość branży, odpowiedni dobór kanałów dotarcia do potencjalnych klientów czy też determinacja zespołu założycielskiego. Nie ma więc jedynej słusznej drogi. Zapraszam więc do wspólnego eksperymentowania.

źródło: Ewanizio.pl

Podobne artykuły
BiznesLifestyle

Koszty prowadzenia działalności – co twórca na OnlyFans może w nie wliczyć?

Lifestyle

Jakie wędki spinningowe są najlepsze dla profesjonalistów? - Porady dotyczące wyboru

Lifestyle

Balansowanie między treningiem siłowym a wytrzymałościowym - Jak znaleźć równowagę?

Lifestyle

Spacer po Krupówkach – co warto zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *