Kontener na odpady to niezbędny element wyposażenia placu budowy. Sprawdzi się przy budowie, rozbiórce domu, a także generalnym remoncie. Zbieranie gruzu do jednego pojemnika jest nie tylko wygodne, ale także wymagane przez przepisy prawa. Zanim jednak zdecydujesz się na wynajem kontenera na odpady, musisz wiedzieć, co możesz w nim składować. Jakie rodzaje pojemników są dostępne na rynku i czego bezwzględnie nie można do nich wrzucać?
Czy muszę wynajmować kontener na gruz?
Prace budowlane generują znaczne wydatki, dlatego wielu inwestorów stara się ograniczyć koszty przedsięwzięcia i zrezygnować z części usług. Niestety, w przypadku odpadów budowlanych szukanie oszczędności jest złym pomysłem. Zgodnie z przepisami osoby, które wyrzucają gruz do zwykłych pojemników na odpady zmieszane, muszą liczyć się z karami rzędu 5000 zł. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych, którzy przetrzymują gruz na swojej posesji, mogą otrzymać mandat w kwocie 1500 zł. Z tego względu wynajem kontenerów do prac budowlanych jest jedyną legalną możliwością pozbycie się gruzu. Wyspecjalizowana firma podstawi pojemnik pod blok lub na posesję klienta, a następnie zajmie się wywozem śmieci budowlanych.
Jakie odpady mogą trafić do kontenera?
Kontener na odpady pobudowlane nie może być eksploatowany w dowolny sposób. Można do niego wrzucać gruz, elementy betonowe czy ceglane, styropian, folię paroprzepuszczalną, płyty kartonowe, drewno, a nawet elementy stolarki otworowej. Nie ma też przeciwwskazań, aby do pojemnika trafiły pozostałości po tapetowaniu czy kawałki wykładziny. Niestety, istnieją pewne frakcje odpadów, które pod żadnym pozorem nie powinny wylądować w takim pojemniku. Niektóre materiały są bowiem szkodliwe dla środowiska naturalnego i wymagają transportu w ściśle określonych warunkach.
Czego nie można wrzucać do kontenerów na gruz?
Najbardziej znamiennym przykładem śmieci, które nie mogą być gromadzone w kontenerach na odpady budowlane, jest azbest. Ten włóknisty materiał wymaga specjalistycznego demontażu i przewożenia w kontrolowanych warunkach. Jedynie koncesjonowane firmy mogą podjąć się realizacji tej usługi. Również szkodliwe dla środowiska naturalnego są zużyte sprzęty RTV i AGD, a także akumulatory czy żarówki. Do kontenerów nie można wrzucać również opon samochodowych. Kwestią dyskusyjną jest natomiast papa, której gromadzenie w pojemnikach wymaga zgody firmy zajmującej się wywozem.
Rodzaje kontenerów na odpady – jakie są dostępne na rynku?
Kontenery budowlane to niejedyny sposób gromadzenia gruzu, tłucznia, kamieni czy cementu. W przypadku mniejszych przedsięwzięć inwestorzy często decydują się na torby typu Big Bag, które są dodatkowo wzmacniane i przystosowane do transportu gruzu. Najbardziej uniwersalnym wyborem na budowę są jednak kontenery na odpady zmieszane, w których można gromadzić wiele frakcji śmieci generowanych podczas prac. Do przedmiotów gabarytowych wykorzystuje się natomiast kontenery na gabaryty, które są przystosowane do transportu mebli, płyt drewnianych, stolarki okiennej i drzwiowej, oraz innych elementów wyposażenia domu. Pojemności takich kontenerów są zróżnicowane i wynoszą od 3 do nawet 36 m3.
Szczególnym rodzajem pojemników są kontenery na papę. Ten materiał, mimo że stanowi pozostałości po realizacji procesu budowlanego, nie powinien być mieszany z innymi odpadami. Jeżeli inwestor nie przewiduje generowania dużych ilości śmieci może zdecydować się na torby Big Bag, do których można wrzucać zarówno papę termozgrzewalną, jak i kleje bitumiczne, membrany izolacyjne czy izolacje przeciwwilgociowe. Innym typem pojemników są kontenery na ziemię przystosowane do gromadzenia materiałów sypkich, nawozów organicznych czy roślin. Z kolei kontenery na gałęzie doskonale sprawdzą się podczas realizacji prac porządkowych na ogródkach działkowych, ogrodach czy miejskich parkach. Można w nich gromadzić gałęzie, kwiaty czy inne pozostałości roślinne.
W każdym przypadku lepiej zamówić kontener o nieco większej pojemności, aby uniknąć sytuacji, w której konieczne będzie wykonywanie przestojów na czas podmiany pojemnika.
źródło: KONTREM wynajem kontenerów na odpady